מאמרים וכתבות שלנו

'גם אני כאן' – פסיפס קהילתי בכוכב מיכאל

'גם אני כאן' – פסיפס קהילתי בכוכב מיכאל

מאת: חגית ברטוב   |   07/03/2019

בשבת יפה ושטופת שמש בהפוגה ממזג האוויר הגשום, התאספו מעל  ל-300  איש לטקס חשיפת  מיזם "גם אני כאן"  במושב כוכב מיכאל.

נציגותיו של המושב השתתפו בשנה שעברה בחממת שריגים בדרום, ובשנה האחרונה ליווינו אותם בהתרגשות ובהתפעלות כשהובילו את המיזם הנפלא הזה. המיזם הוא דוגמה נפלאה לדרך בה מושב בונה את קהילתו דרך חיבור אל המורשת המקומית ואל האנשים שמרכיבים את הפסיפס המיוחד של המושב.

למדנו רבות מפנינה ונעמי שמובילות בחוכמה, בעדינות ובנחישות את המיזם ואנחנו רוצים לשתף אתכם בדברים שכתבה לנו פנינה/

 

מהו מיזם "גם אני כאן?"

זהו השלב שני בפיתוח אתר בית הראשונים במושב שלנו. אתר בית הראשונים כולל שימור בית (35 מ"ר) שנבנה על ידי המתיישבים הראשונים בשנות ה – 50 והפיכתו לארכיון, רחבת התכנסות לפעילות תרבותית הכוללת גם "משחקים של פעם" וגינת צמחי בר ארץ ישראל. גדולתו של המיזם הוא בחיבור בין אנשים שונים בקהילה שלנו.

לפני כשנה וחצי החל המיזם לקרום עור –  ומאז אנחנו רואים איך הוא הופך מרעיון וחלום למציאות נפלאה.

מיזם 'גם אני כאן' כולל קיר פסיפס ענק (11.30 מטר אורכו), המתאר את תולדות המושב, כשסביבו רשומים שמותיהם של כל המשפחות שגרות ושגרו בכוכב מיכאל מאז היווסדו (לפחות את אלה שהצלחנו לאתר).

לוחות הפסיפס מתארים את ימי העלייה ויסוד המושב, עבודת האדמה בעשורים הראשונים, מגוון ענפי החקלאות שהתנסינו בהם ועד לימינו כאשר המושב פורח גם בתיירות ובעיקר בגידול נכבד של מספר הילדים!

את הפסיפס מלוות שורות של אריחי קרמיקה הנושאים את שמות בני הזוג שהגיעו למושב ושנת הצטרפותם. וכן ברקוד ליד כל שם משפחה, שסריקתו על ידי טלפון נייד מובילה לפתיחה של סרטון שהוכן על ידי המשפחות.

 

מה הנחה אותנו?

  • ביקשו לפתח את המעורבות החברתית – קהילתית במיוחד לאור הקליטה הנרחבת שקלטנו במושב
  • רצינו לחזק את השילוב הבין-דורי; מבוגרים – צעירים, דור מייסדים – דור חדש
  • היה חשוב לנו לשמור על הזהות והמסורת המושבית –  תוך הכרת ההיסטוריה וראיית העתיד
  • הקפדנו לבצע את רוב העבודה, כולל התכנון בעבודה עצמית, תוך הפעלת כוחות מקומיים בעבודה משותפת. גם מימון הקיר נעשה על ידי כל חברי המושב ש'קנו' את מקומם על הלוח. סברנו שהשותפות בעשייה ובמימון הם כלי מצוין להיכרות ולחיבור

הבחירה בפסיפס שעשוי מחלקים שונים ולא אחידים בגודל, בצורה או בצבע, נועדה לסמל את המגוון  האנושי במושב. פסיפס של אנשים בגילאים שונים, מארצות שונות, מצורות התיישבות שונות, בעלי כישורים שונים, אשר כולם חברו יחד לפסיפס אנושי אחד יפה ומלוכד.

לאורך כל השלבים הקפדנו על שילוב כל התושבים בעשייה. עיקר עבודת הפסיפס נעשתה במשך שבועיים בסוף הקיץ של 2018 עת התקבצו ערב ערב עשרות תושבים לעבודת ההדבקה.

ההיענות למיזם הייתה עצומה ולא רק תושבי המושב בימינו נרשמו, אלא גם אותם מייסדים שיסדו את המושב ב- 1950 ועזבו לאחר מכן ואחרים שגרו מספר שנים במושב ועזבו.

 

הטקס

אז, באותה שבת חמימה, ב – 23.2.2019  הוסר הלוט מעל חמישה לוחות הפסיפס, בזה אחר זה, לעיניהם של 300 איש.

ההתרגשות היתה עצומה. בתחילת היום הגיעו שישים איש ממייסדי שנת 1950 למפגש מרגש לאחר שישים שנה. הסיפורים שסופרו שם במפגש, מלמדים את כולנו פרק בהתיישבות חלוצית וחיי חברה עשירים על אף הצנע, לצד התמונות מפעם, לא ויתרנו גם על תמונות עכשוויות, וכל החבורה יצאה עם טעם של עוד… וכך ייעשה.

בחלק השני הצטרפו עוד רבים שהגיעו מכל קצוות הארץ לטקס הסרת הלוט, שלווה בהעלאת זכרונות וחוויות לפי סדר כרונולוגי.

בתום הטקס הופרחו עפיפונים שמסמלים את השאיפה שלנו למעלה, לעלות ולשפר – בדיוק כפי שמראה הדמות האחרונה בפסיפס.

צילומים המתעדים את תהליך ההכנה של הפסיפס וקטעי עיתונות מ – 1950-1957, הוצגו בסמוך, וכמובן שלא שכחנו צילומים קבוצתיים שישמרו את זכרון האירוע ל – 50 השנים הבאות.

התרגשנו מאוד מההיענות הנהדרת של אנשים רבים כל כך, ואולי ניתן להסביר את ההיענות הרבה במשפט שאמרה אחת החברות בטקס: "כי מושב כוכב נשאר בלב של כולנו".

 

ומה הלאה?

אנחנו כבר מתכננים את השלבים הבאים, האתר יהפוך למקום לפעילות לגני הילדים, לנוער, לבני מצוות וכמובן לאירועים קהילתיים, ואנחנו נמשיך ולפתח אותו יחד, כקהילה, מתוך תקווה שהפסיפס שלנו ימשיך להתקיים ולצמוח.