מאמרים וכתבות שלנו

כתבות אחרונות שלנו

 • סיום המחזור השלישי של החממה

  סיום המחזור השלישי של החממה

  מאת: חגית ברטוב   |   16/05/2019

  השבוע התקיים מפגש הסיום של המחזור השלישי של החממה. כהרגלנו, במפגש זה הציגו המשתתפים את תכניותיהם ליישום מה שלמדו בחממה – במושבים.

  יפעת ואודי, חברי החממה ממושב נווה מבטח, הזמינו את החבורה להתארח אצלם, הם גייסו את אולם האירוח של היקב המשפחתי הקסום יקב חיטים, וכך חגגנו את סיום המפגשים כשלמולנו כרם נפלא ומרחיב לב.

  יפעת ואודי פתחו את המפגש בכמה פעילויות מגבשות, שהמחישו עד כמה קבוצה זו הפכה להיות קבוצת עמיתים תומכת ומגובשת, שבוודאי תמשיך להיות משמעותית גם בשנים הבאות.

  אחרי החימום, התכנסנו שוב, וכל אחד מהמושבים הציג את תכניותיו ליישום הנלמד, כל מושב פתח בהצגה של המושב, ובצבעה על מאפייני המושב, נכסיו האנושיים והפיזיים, ערכיו ואתגריו. אל מול כל הנתונים – הוצגה התכנית, שמבקשת לחזק את החוסן המושבי והקהילתיות, באמצעות אירועים קהילתיים על לוח השנה.

  המושבים – שהקטן שבהם מונה 204 תושבים והגדול שבהם – 1,500 – הציגו מגוון מרתק של רעיונות לפעילות קהילתית שכולה מבוססת על כוחות מקומיים, על חיבור למורשת המקומית ולתרבות היהודית-ישראלית, רובם דיווחו על תהליכים מרגשים של התחזקות הקהילה והקהילתיות שהתרחשו במהלך השנה החולפת, ועל גיוס של מתעניינים רבים.

   

  בין התכניות שהוצגו:

  חג מושב שיחגג בפעם הראשונה בסוכות הקרוב, ויציע הכרות עם סיפורו של המושב ועם ותיקיו, ויאפשר מפגש מלא שמחה בין 'חדשים' ל'ותיקים'.

  חגיגות מסיק בסוכות שיזמינו את כל חלקי הקהילה מושב ותיק והרחבה, ויתחילו לבנות את המסורת המשותפת של שני החלקים.

  חגיגות 'בר מצווה' – למושב, שישתמשו בערכי בר המצווה המסורתיים כדי לחזק את הקשרים הקהילתיים.

  וגם חגיגות חנוכה, טקס 'בסיסה' (טקס של יהודי תוניס ולוב בראש חודש ניסן), שביל מורשת מושבי ועוד.

  כל האירועים ייבנו בשיתוף עם חברי המושב כשהתהליך והבנייה יהיו חלק משמעותי בחיזוק הקהילה, והתוצאה תהפוך, כך אנחנו מקווים, לחלק מהמורשת המושבית.

  החלקים המרגשים ביותר בהצגה היו הרגעים בהם המשתתפים סיפרו איך קבלו השראה ממושב אחר או מאחד מהמשתתפים האחרים, השראה שפקחה עיניים לאפשרויות חדשות ומשמעותיות.

  עוד התלהבנו ללמוד פרטים מפתיעים על חלק מהמושבים – האם ידעתם שבמושב חצב מגדלים כ- 70% מכלל הכרוביות בארץ? האם הייתם מודעים לכך שהמים של נווה מבטח מגיעים מבאר מקומית, שלא תמיד מצליחה לעמוד בעומס?, האם שמעתם על 'העץ של גולני' – בשדות שדה דוד?

  אלו כמובן רק חלק מהפרטים הקטנים והגדולים שהציגו בפנינו את השפע שכבר קיים בכל אחד מהמושבים ואת התקוות והחלומות שעוד יתגשמו בהם.

  בעוד שבועיים נסיים את החממה בסמינר בתל אביב, בו נחלק תעודות, נפרד, ונבטיח להיפגש שוב בקרוב. את המושבים ימשיכו ללוות שלוש המלוות המסורות שלנו, שיודעות איך להפוך חלומות למציאות.

  זו הזדמנות להודות לכל המושבים הנפלאים שהצטרפו השנה לתכנית, למלוות המופלאות ולפעילים מעוררי ההשראה שהיו חלק מהקבוצה הנפלאה שלנו.

   

   

   

         

   

 • יום העצמאות במושבי שריגים

  יום העצמאות במושבי שריגים

  מאת: חגית ברטוב   |   16/05/2019

  לפני שבוע חגגה המדינה ביום הולדתה ה- 71, במושבים רבים התקיימו טקסים משמעותיים, שכדרכם של טקסים היו בו זמנית – ביטוי לזהות המשותפת של חברי המושב, וגם חיזוק לזהות זו.

  הפעם אנחנו רוצים לספר לכם על שני טקסים מעוררי השראה שהתקיימו בשניים מהמושבים הפעילים בתכנית 'שריגים' – בית אלעזרי ושדה משה:

  מושב בית אלעזרי הצטרף לתכנית שריגים בשנה שעברה, כששתי נציגותיו לקחו חלק בחממה שלנו, ומאז הן פעילות במושב ומסייעות לצוותי התרבות בבנייה של תכניות שונות.

  בשנה שעברה החלה להתבסס בבית אלעזרי מסורת של יום העצמאות, בה לצד ההפנינג הקהילתי, מקיימים טקס השאת משואות עם נציגים של קבוצות שונות במושב.

  השנה, בשל המאבק המורכב של בני המושבים המלווה את כלל מושבי התנועה, החליטו בבית אלעזרי להקדיש את הטקס כולו למקומה של תנועת בני המושבים בהיסטוריה, בהווה ובעתיד של המושב.

  לצורך כך ראיינה נועה, בוגרת החממה שלנו, כתריסר מותיקי המושב שסיפרו לה על תולדותיה של התנועה במושב, סיפורים שהיו רוויים בגעגוע ובגאווה. בהמשך ביחד עם המשצ"ית המקומית ויו"ר ועדת תרבות, נבנה טקס הדלקת משואות שהוקדש כולו להיבטים שונים של התנועה במושב ובכלל:

  נאמנות נוער, מדריכים, חניכים, מדב"ית וגרעינר, ואפילו מנהלת מחלקת ההדרכה של בני המושבים ואחת הרכזות התברכו בהשאת משואה.

  מצגת מחיי התנועה במושב הוצגה, החניכים הצעירים (ד-ו) הכינו מופע דגלנות כמעט מקצועי, בסיוע של מתנדבת מתושבות המושב, החניכים הגדולים יותר הפעילו השנה את הדוכנים, במקום אנשי מכירות מקצועיים, וכך הוסיפו לאווירת השמחה הקהילתית. כל ההכנסות הן קודש, כמובן, ליציאה לסמינרי מדריכים ופעילות הק"ן.

  החניכים כולם לבשו בגאווה את החולצה הכחולה והנכיחו את עוצמתה של התנועה ומשמעותה לזהותו של המושב.

  כל המשתתפים התרגשו מאוד, 'זה היה יום העצמאות הטוב ביותר במושב' אמרו רבים, גם אלו שהגיעו רק בשנים האחרונות לתנועה ולא הכירו את סיפורה המרגש של תנועת הנוער המפוארת הזו. השיחה על התנועה, וההבנה כי בימים אלו יש צורך לחזק את קולה הייחודי, היה נחלתם של כל משתתפי הטקס והחג.

   

  גם בשדה משה, הפך טקס יום העצמאות לשיחת היום. שדה משה הצטרף לתכנית שריגים בשנה הנוכחית, כששניים מנציגיו לוקחים חלק בחממה.

  המושב מורכב ממגוון רחב של תושבים, מקימים ובנים ממשיכים, אנשי ההרחבה ושוכרים רבים שהצטרפו בשנים האחרונות.

  ממילא, יש ציפיות שונות בנוגע לאופי החגיגות ביום העצמאות.

  וועדת התרבות לא התעצלה, קיימה שאלון בין כלל התושבים דרכו בדקה מהן הציפיות של כלל התושבים. אל התושבים הוותיקים – מקימי המושב, הגיעו נציגים לשיחה פנים אל פנים, כדי לשמוע גם אותם ולהפוך אותם לחלק מהחגיגה.

  הוועדה החליטה לשלב בין הציפיות השונות, ולבנות טקס שיכבד את המייסדים, את מורשת המושב לצד הפנינג קהילתי של מתנפחים, משחקים, דוכני אוכל, זיקוקים ומוזיקה.

  מדליקי המשואות היו ותיקי המושב שסיפרו בקצרה את תולדות חייהם, בלווי מצגת לכל אחד מהם, ולצידם מבוגרים נוספים שהצטרפו למושב רק בשנים האחרונות. לאחריהם הופיעו ילדי הגנים ובית הספר, המתגייסים זכו לברכה ולסיום הוקרנה הכרזת העצמאות והקהילה כולה פצחה בריקודי הורה.

  הוותיקים, שרק שבועות ספורים קודם, בשיחות המקדימות לקראת החג, טענו כי אינם נחוצים עוד, הפכו למרכזה של החגיגה, כשסביבם בני משפחותיהם הרבים שחלקם ממשיכים את דרכם במושב.

  החגיגה שהצליחה לשלב בין תשומת לב למגוון לבין סיפורו המכונן של המושב וראשוניו, הייתה מוצלחת ומשמעותית מאוד לכלל התושבים, וגם כאן, כמו בבית אלעזרי – נולדה מסורת.

  אנחנו מתרגשים מאוד למשמע סיפורים נפלאים אלו ומבינים כמה עוצמה יכולה קהילה להעניק לחבריה, וכמה משמעות נשזרת באירועי לוח השנה המחוברים למושב ולאנשיו.

   

   

   

   

 • שבעת המינים בקהילה

  שבעת המינים בקהילה

  מאת: חגית ברטוב   |   16/05/2019

  סוג הפעילות: יצירה, מפגש, חיבור למסורות עתיקות ו- הנאה…

  קהל היעד: כולם

  מיקום: בפנים או בחוץ, בהתאם לתנאי מזג האוויר

  רציונל: כדי לחוות את טעמם הממשי והמטפורי של שבעת המינים, לפניכם הצעה לפעילות קהילתית המורכבת מכמה חלקים. אתם מוזמנים להתאים את הפעילות לקהילה שלכם, ולבחור אלו חלקים לקיים וכמובן גם להוסיף רעיונות נוספים. חשוב מאוד לפנות זמן לדיון ולשיחה על השאלות המהותיות, החברתיות והערכיות שעולות בפעילות, כפי שמופיע בחלקים השונים להלן: אנחנו מציעים לקיים פעילות שתכלול כמה מרכיבים הקשורים כולם לשבעת המינים: 1. היכרות עם האנשים שהשתבח בהם המושב 2. יצירה של שבעת הדברים בהם השתבח המושב 3. ולקינוח סעודה מקומית – ארוחה משותפת של הקהילה המורכבת ממאכלים משבעת המינים ומלווה בחוברת מתכונים מקומית אנחנו מציעים לכם ליצור אירוע בו משולבים יחד יצירה, מפגש, חיבור למסורות עתיקות ו- הנאה… ראשיתו של האירוע יכול לכלול יצירה של 'שבעת המינים' בהם השתבח המושב לצד יריד ובו הצגה של תוצרת מקומית ופרסום של אנשים וכשרונות שמסתובבים במושב. המשכו בסעודה חגיגית שתורכב ממנות המבוססות על לפחות אחד משבעת המינים, וביחד – על כולם. הארוחה תוכן מראש על ידי משפחות המושב והמתכונים יאוגדו לחוברת מתכונים שיחולקו לכל המשתתפים. כמובן שניתן להפריד בין הפעילויות ולקיים רק אחת מהן.

  מהלך הפעילות:

  שהשתבחנו בהם…
  [הזדמנות להכיר במה השתבחה הקהילה שלנו]

  קהילה, כמו שבעת המינים, מורכבת מפרטים שלכל אחד ייחוד משלו. לכל אחד איכויות, יתרונות, ידע, כישרונות ויכולות. כל אחד בפני עצמו רב תועלת, וביחד – השלם גדול מסך חלקיו . לעיתים מפליא עד כמה אנחנו לא מכירים את העיסוקים, התחביבים, התוצרת של שכנינו. לא מכירים במה השתבחה הקהילה שלנו – כמו שהארץ השתבחה. זו הזדמנות להכיר, ללמוד אחד מהשני, להציע ולקנות אחד מהשני. רעיון זה יחזק את הקהילה ואת פרטיה.

  בפעילות זו נרצה לאפשר לחברי ותושבי המושב להציג לשאר הקהילה את עיסוקיהם או תחביביהם שעשויים לתרום לאחרים. הרעיון הוא לרכז יחד את כל הכישרונות שהשתבח בהם המושב וליצור קשרים בין החברים שמתבססים הן על עיסוקים דומים והם על יחסים של תן וקח. (דוגמאות: אוכל בייתי, קואצ'ינג, שמן זית, שעורים פרטיים בפיזיקה…)

  יש לפרסם את הרעיון בכל אמצעי הפרסום של המושב, חשוב לתת לוחות זמנים ברורים והגדרות ברורות כיצד יש לפרסם (פלייר, כרטיסי ביקור, תמונות, לוח קיר בגודל מוגדר וכיו"ב, לפי המתאים למושב) ולמי להעביר את הפרטים
  מומלץ להכין קיר של 'ביכורים' או הפירות שנשתבח בהם המושב, ובו יוצגו האפשרויות. אפשר להציג גם דוכנים למעוניינים ולקיים הפנינג של 'טעימות' במהלך אירוע שבועות
  חשוב לעודד את המגוון, ולעזור לאלה ששיווק הוא החלק הקשה להם.

   

  יצירת שבעת המינים של המושב

  כל מושב השתבח במיני דברים, ומתאפיין בכוחות מגוונים, פעילות זו מציעה להבליט את 'שבעת המינים' של המושב ביצירה. הבלטה של הדברים בהם משתבח המושב, ויצירה משותפת לאורם תחזק בוודאי את 'גאוות היחידה' של המושב ותיצור חיבור בין חברי המושב.

  הצוות המכין יבחר שבעה מינים – שבעת הדברים בהם השתבח המושב. אפשר לבחור דברים המאפיינים את כלל המושב בתחום החברתי או הכלכלי (עסק מצליח במושב), אפשר לבחור שבעה אנשים מיוחדים שתרצו לכבד אותם או לחילופין שבע קבוצות במושב (ותיקים, הרחבה, בני נוער וכו'..), ואפשר לבחור גם שבעה מקומות שהפכו להיות 'מוסד' פורמלי או לא פורמלי בחיי הקהילה (עץ התות הגדול, הספריה, וכו) במהלך האירוע חברי המושב יצרו יחד שבע כרזות שיביאו לידי ביטוי את שבעת המינים שנבחרו.

  הצוות ייעזר באנשי אומנות ומלאכת יד מהמושב כדי לחשוב כיצד ניתן ליצור כרזות המייצגות כל אחד מהמינים. מומלץ לתכנן יצירה שרבים יוכלו לקחת בה חלק, מגילאים שונים. יש לרכוש, כמובן, את כל הציוד הנחוץ ליצירה לפני האירוע.

   

  הפעילות תתבצע בשבע תחנות עבודה – תחנה אחת לכל 'מין'. בכל תחנה יהיה/תהיה ממונה, עם כישורים אומנותיים שיובילו את היצירה. המשתתפים יוכלו לעבור בין התחנות ולסייע ביצירה. בסיום היצירה יתלו היצירות במקום בולט.

  לחילופין או במקביל – ניתן להציע יצירה חופשית יותר ולתת למשפחות לבחור את שבעת המינים שלהן ליצור אותן ביצירה פשוטה (צבעים, הדבקות) ולתלות על קיר מרכזי.

   

  ארוחה מקומית

  כפי שהדגשנו בפתיחה, שבעת המינים מהווים יחד את סל המזון הארץ ישראלי, מעניין ומאתגר לבחון כיצד נראית ארוחה המתבססת בעיקר על מוצרים אלו, ניתן ללמוד מכך גם על טעמיה של הארץ בימי קדם, אך גם על הצמצום הקולינרי שהיה בעבר וממילא על השפע שאנו חווים היום בזכותם של ההתפתחויות הטכנולוגיות והחקלאיות שאפשרו אקלום של מינים בארץ לצד ייבוא של שפע מרחבי תבל. הפעילות תזמן לקהילה מפגש מעניין ושיחה על כבוד ושימור מסורות. ניסיון לחוות את העבר ו…כיף!

  הרעיון הוא לקיים סעודה משבעת המינים, כשהאתגר להשתמש בארוחה בכל המינים, ובכל אחת מהמנות לפחות ב'מין אחד'…קינוח משעורה, דבש במנה העיקרית…

   

  הכנה

  לקראת הסעודה כל משפחה תבחר במאכל אותו תכין, מומלץ לחפש מתכונים משפחתיים ולהכין חוברת מתכונים לכל המשתתפים. בהכנות מומלץ לשלב בין כל בני המשפחה או החבורה המכינה, ולדון בשאלות כמו:

  מה אכלו אבותיי בארץ מוצאם? איך אנחנו מדמיינים שמזון זה השפיע על התרבות?
  במידה ויש עולים חדשים במשפחה (סבא וסבתא או אחרים) מומלץ לשאול אלו פירות פגשו לראשונה בארץ ומה הייתה ההתרשמות מהם?
  לאילו פירות או מאכלים, הם מתגעגעים מארץ המוצא שלהם?

  ביום האירוע יביאו כל חברי המושב את המנות שהכינו ותתקיים סעודה משותפת.

  במהלך הסעודה כדאי להזמין חלק מהמשתתפים לשתף במחשבות ובתובנות שעלו, לספר עוד על שבעת המינים וכמובן לחלק לכל המשתתפים מתכונים.