מאמרים וכתבות שלנו

סמינר סיום החממה ותיקון שבועות

סמינר סיום החממה ותיקון שבועות

מאת: חגית ברטוב   |   06/06/2019

בסוף השבוע שעבר חברו יחד שני אירועים מרגשים שהשילוב שלהם שימח וריגש אותנו: סמינר בין קודש לחול לסיום המחזור השלישי של החממה ותיקון שבועות.

הסמינר המסכם של פעילי הקהילה שהוכשרו השנה בחממה שלנו עסק במפגש ובמתח שבין קודש לחול. דרך סיור בתל אביב שהתחיל מהחול בו נערכה אותה הגרלה מיתולוגית שיצרה את אחוזת בית, אותה שכונה שבמרכזה היה 'מקדש' – מקדש ההשכלה בדמותה של גימנסיה הרצליה שדמתה בחזיתה למקדש. מהחולות המשכנו את הסיור מספרים את סיפורה של תל אביב הקטנה אבל גם של בתי הכנסת שהוקמו ושלא הוקמו בה, ובעיקר ננטשו בה לעשרות.

בסיום הסיור הגענו אל בית ביאליק ודנו בתפיסתו של ביאליק שביקש לעצב 'הלכה' ישראלית, סדרי חיים יהודיים ציבוריים, כמו אותה התכנסות שייסד בהיכל שם – 'עונג שבת' בו חגגו את השבת בהרצאות מלומדות ובשירה ישראלית.

את היום המשכנו בשני מפגשים: הראשון עם הרב דוד זנו, ראש בית מדרש שערי עוזיאל, שמכשיר רבני קהילות לרגישות קהילתית ולהכלה של כלל הקהילה על גווניה. הרב דוד הוא גם רב המושב שלווה ומשום כך יכלו המשתתפים לדון איתו בתפקידו המורכב של רב בקהילה מגוונת כמו קהילות המושב, ולשאול את עצמם על התפקיד שהיו רוצים שיהיה לרב בכלל המושב.

המפגש השני היה עם ברית יעקבי – פעילה חברתית שיסדה את הארגון 'חלל פנוי' המבקש לחקור את בתי הכנסת הנטושים בתל אביב, ולקיים בהם פעילות תרבות מגוונת, כדי להפוך אותם למקום משמעותי לקהילה המשתנה.

שני המפגשים עוררו שאלות על הגבולות שבין הקודש לחול, על האומץ הנדרש כדי להתבונן על מה שנחשב קדוש אך מנוכר עבור רובנו, ולמצוא בו משמעות חדשה או חיבור לחיים העכשוויים בחברה הישראלית או בקהילת המושב.

לסיום היום עמוס המחשבות והרעיונות, התקיים בבית תנועת המושבים 'תיקון שבועות' השני שלנו, בהמשך למסורת שייסדנו בשנה שעברה, קיימנו ערב לימוד וחוויה. הפעם עסקנו בקהילה ובכוחה.

אל חברי המחזור השלישי של החממה הצטרפו נציגים מהמחזורים הקודמים, ועוד כמה בני משפחה וחברים. עוד כיבדה אותנו בנוכחותה – קארן וייס, נציגת קרן אבי-חי שתומכת בתכנית שריגים מראשיתה, והיא שותפה נאמנה ולא רק בצד הכלכלי.

בערב הלימוד אירחנו שתי מרצות מרתקות: נויה שגיב שלקחה אותנו אל מגילת רות מנקודת מבט קהילתית והראתה איך קהילה בקלות יכולה לרמוס את החלשים שבתוכה, ובקלות יכולה גם לדאוג לכבודם, לעיתים קרובות בזכותם של יחידים שמצליחים להתגבר על סטיגמות מקובלות ולהושיט יד אל הנוכרים.

הרבה גלית כהן-קדם שייסדה ומנהיגה קהילה עירונית בחולון, הצביעה על המורכבות של חיי קהילה, על הגבולות הדקים שבין הסולידריות וההתערבות, ובעיקר על כוחם של אנשים לייצר להם בית רחב של תמיכה ואחריות.

לסיום הלימוד שיתפו כל אחד מהמשתתפים במקור מעורר השראה שמתקשר להם לקהילה כפי שהיו רוצים לראות אותה, ואת הערב חתמנו בשירו של נתן זך – כולנו זקוקים לחסד.

את הסמינר של החממה סיימנו בבוקר של סיכומים, ברכות ופרידות, התחלנו בים וסיימנו בבית התנועה, בתחושה נפלאה של שפע: שפע של ידע שנלמד על ידי המשתתפים על תרבות יהודית-ישראלית ועל קהילה, שפע של אהבה והערכה של המשתתפים האחד לשני, שפע של חלומות ותקוות לבנייה קהילתית בכל אחד מהמושבים שלקחו חלק בחממה.

אנחנו מחכים בכיליון עיניים לראות כיצד יבוא כל השפע הזה לידי ביטוי במושבים.