מאמרים וכתבות שלנו

צרעת הבתים

צרעת הבתים

מאת: חגית ברטוב   |   11/04/2019

פרשת מצורע, אותה יקראו בשבת הקרובה, היא מהפרשות שנדמה שקשה למצוא בהן משמעות עכשווית. מחלת הצרעת עברה מן העולם וקשה לנו לדמיין אותה במציאות. ובתורה נחשבת הצרעת למחלה שדורשת הטהרות טקסית וקורבן משל הייתה עונש על חטא, כאילו הנגע החיצוני משמש ביטוי לנגע פנימי – רוחני או רגשי –  שעליו יש לכפר. (מרים אחות משה נענשה בצרעת אחרי שריכלה עם אהרון על משה, פרשה תמוהה למדי המופיעה בספר במדבר פרק י"ב.).

כל זה מוזר ומרוחק מאתנו מאוד, אבל כשזה נוגע לבני אדם, ייתכן ונוכל עוד להתחבר, ומחשבות על מחלה שמבטאת מצב נפשי לא בריא אינה רחוקה מתפיסות גוף –נפש עכשוויות .

וכמובן ברור ומובן שבני אדם או אלוהים, ניסו לעשות סדר ביקום וביקשו להעניק משמעות רוחנית לתופעות פיזיות קשות ומאיימות, וגם את זה אנחנו יכולים להבין בימינו.

אבל פרשת מצורע עוסקת גם בצרעת הבתים, ועיון בפסוקים שומט את כל ההגיון שהצלחנו לגייס ומחזיר אותנו אל מחוזות הכאוס הקיומי:

' כִּי תָבֹאוּ אֶל-אֶרֶץ כְּנַעַן אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם לַאֲחֻזָּה, וְנָתַתִּי נֶגַע צָרַעַת בְּבֵית אֶרֶץ אֲחֻזַּתְכֶם', מכריז פרק י"ד פסוק ל"ד, ומשאיר אותנו עם פה פעור: בדיוק כשתחשבו שהנה הגעתם אל הארץ המובטחת, אומרת לנו התורה, בדיוק כשנדמה יהיה לכם שכאן אתם מוגנים, בדיוק אז, בדיוק שם, במקום המוגן שאלוהים הבטיח לכם, שם הוא בעצמו ייתן לכם מתנה – צרעת.

למה?

ככה.

והפסוקים מתארים בפרוטרוט מה עושים כשמגלים נגע – כתם לא ברור בקירות הבית:

והתיאור כולל את הכהן שמוציא את הדיירים מהבית ומחכה לראות מה יקרה, והאם הנגע מתפשט או לא, ואם מצליחים להתגבר עליו מקיימים טקס טהרה מורכב שכולל שתי ציפורים אחת חיה והשנייה מתה ואזוב ודם ועוד פרטים רחוקים ומוזרים. ואם לא מצליחים להתגבר על הנגע, הבית נהרס בחלקו או כולו.

אז הצרעת הזאת, אומר אלוהים, תגיע לבית שלכם אחרי שתשתקעו בנחת בארץ כנען, והיא תערער על שלמות הבית שלכם ותכריח אתכם לצאת ממנו, ולהרוס חלקים ממנו ואז את כולו ואת עציו, ולקרוא לכהן שיסתובב שם עם דם ומים ואזוב וציפור. הצרעת הזאת תזכיר לכם שהכול זמני ואין היגיון, ושהחיים והמוות הם מקריים – ציפור אחת תמות והשנייה תחייה.

מישהו, כך נדמה, מנסה להזכיר לנו דבר מה אולי אפילו ללמד:

בתוך הקטסטרופות של החיים תוכלו לפעמים למצוא היגיון, הסבר, דרכי מילוט ותיקון וכפרה. אבל האמת היא, שרוב הזמן אין שום הסבר הגיוני למה שמתרגש עלינו בחיים. לכן אנחנו יכולים רק לבחור האם להרים ידיים ולשכב בבית מצורע ולהיטמא או לצאת החוצה ולהרוס ושוב לבנות, מתוך בטחון שהדבר היחיד שיש לנו הוא היכולת לנוע, לשנות, להשתנות, להתעופף כמו ציפור מחוץ לעיר אל השדה ולמצוא שוב בית.