מאמרים וכתבות שלנו

"אור דולק בבית הכנסת" – תש"ף 2019

"אור דולק בבית הכנסת" – תש"ף 2019

מאת: חגית ברטוב   |   31/10/2019

זוהי הזמנה להצטרף למיזם מרגש, בו מציינות קהילות ברחבי הארץ והעולם את יום הזכרון לליל הבדולח, כשהן משאירות את האור בבית הכנסת הקהילתי דולק כל הלילה, ומגבירות את האור. הנה הסיפור מאחורי המיזם:

 

בעוד קצת יותר משבוע נציין 81 שנה ל"ליל הבדולח", הכינוי שקיבלו הפרעות האיומות שהתרחשו בלילה שבין 9 ל 10 בנובמבר 1938. ט"ז בחשוון תרצ"ט, בהן בריוני הנאצים הרסו וניפצו בתי מגורים, מוסדות ציבור ובתי עסק רבים של יהודים בגרמניה ובאוסטריה. מאות יהודים נרצחו ואלפים נעצרו ונשלחו למחנות ריכוז. כמעט כל בתי הכנסת בגרמניה הוצתו ועלו באש. רסיסי הזכוכית שהיו מפוזרים בכל מקום, העניקו ללילה את שמו.

היום אנחנו יודעים כי הלילה הזה סימן את העתיד להתרחש באירופה במהלך השנים הבאות.

לפני 11שנים, במלאת 70 שנה לאירועי ליל הבדולח, יזם הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, את הרעיון – להדליק את האורות בבתי הכנסת בישראל ובתפוצות ולהשאירם דולקים במשך כל הלילה, שבין 9 ל 10 בנובמבר. הרבנות הראשית אימצה את המיזם והפיצה אותו לגבאים בבתי הכנסת. הומלץ לקיים  אירועי זיכרון שבמרכזם לימוד תורה והדלקת אורות בבתי הכנסת בישראל ובתפוצות.

דליה יוחנן, חברת קיבוץ טירת צבי שבעמק המעיינות, התרגשה מאוד  מהמיזם, כפי שהיא מספרת:

"כשעלה המיזם בפעם הראשונה, התרגשתי מאד. הגבאים בבית הכנסת בקיבוץ טירת צבי … בו נולדתי ובו אני גרה, השאירו אורות דולקים כל הלילה. אבא שלי, נפתלי ורטהיים ז"ל שחווה את ליל הבדולח כילד בן תשע בגרמניה, וזכרון הלילה הנורא ההוא נשאר צרוב בו עד יומו האחרון, אמר לי: "תראי איזה יופי. האורות בבית הכנסת דולקים כל הלילה!" קומתו הזדקפה. זה כל כך ריגש אותו."

 

כמה שנים לאחר מכן הבינה דליה שהיא רוצה להפוך את רעיון 'אור דולק בבית כנסת' לנוהג קבוע בכל שנה, בתחילה הנהיגה אותו בקיבוצה, ובשנים שלאחר מכן בסיוע הרשתות החברתיות, הרחיבה את המיזם ועוד ועוד קהילות הצטרפו והפכו את ליל הזכרון ההוא ללילה של אור.

באחת השנים העיר מישהו לדליה שאולי כדאי להוסיף לאור הדולק גם טקס או לימוד, כדי שבית הכנסת לא יעמוד ריק, אלא להפך, יהיה מלא בחברי הקהילה שלו, ואכן רעיון זה הצטרף למיזם.

בשנה שעברה, במלאת 80 שנה לליל הבדולח, השתתפו במיזם כבר עשרות בתי כנסת באירופה וגם אחדים בארצות הברית ובדרום אמריקה, וכמובן כאן בארץ.

דליה פועלת במרץ כדי להרחיב את המיזם ולצרף עוד מאות בתי כנסת, השנה ארגון רבני 'צהר' מצטרף למיזם ומרחיב משמעותית את מספר הקהילות השותפות.

השנה יצוין המיזם ביום חמישי הבא, בלילה של ה- 7 בנובמבר (התאריך המדויק יחול במוצאי שבת והוחלט להקדימו).

בערב זה מוזמנות קהילות בארץ ובתפוצות להדליק את האורות בבית הכנסת, לקיים טקס קצר או לימוד בשעות הערב בבית הכנסת ולהותיר את האורות דלוקים כל הלילה, כנגד האורות שכבו בלילה ההוא.

מיזם זה מחבר בין עבר לעתיד, מזכיר לקהילה כמה אור יש בתוכה ומחבר בין קהילות שונות מרחבי העולם ללילה אחד של אור. אנחנו מזמינים אתכם, חברי המושבים להצטרף למיזם ולהדליק את האור בכל מושב בו יש בית כנסת – קטן או גדול, ואם מתאים גם לקיים התכנסות של שירה, טקס קצר או לימוד ולהצטרף לאור הגדול.

מלבד האור שדולק בלב הקהילה ומאיר במקום החושך ההוא, רבים מצלמים את המראה החריג של בית כנסת מואר באמצע הלילה ומעלים לרשתות החברתיות וכך מרחיבים את האור עוד יותר. בדף פייסבוק ייעודי, שנפתח למיזם ניתן לקבל פרטים ועדכונים, וחשוב יותר – להעלות תמונות של בית הכנסת המואר ושל הטקס במהלך הלילה ולראות את מגוון בתי הכנסת ברחבי העולם ששותפים למיזם וכדבריה של דליה: "מתוך כבוד לזיכרון, מתוך עוצמה של זהות יהודית בכל מקום בו יש בית כנסת, בו מתכנסים יהודים.

הלוואי והמסורת הזו תימשך מדי שנה, עד שכל ילד קטן יידע שבלילה הזה האורות בכל בתי הכנסת בעולם דולקים ואורם מבטא את התקומה, את הבנייה ואת ההמשכיות של העם היהודי."

אור במקום חושך. תקומה במקום אובדן. לימוד תורה במקום חורבן.