מאמרים וכתבות שלנו

דפי (דמי) חנוכה – להעביר את האור הלאה

דפי (דמי) חנוכה – להעביר את האור הלאה

מאת: חגית ברטוב   |   28/11/2019

סוג הפעילות: חידות, הפעלות ותכנים הקשורים לחנוכה בדרכים לא שגרתיות ומיועדים לילדים

קהל היעד: ילדים

מיקום: בתים פרטיים

רציונל: הפעלה לילדי המושב במהלך חופשת החנוכה. ההפעלה צריכה להיות מהנה, מלמדת ובאופן המאפשר שיתופי פעולה, שיחות עם תושבים וכדומה סביב סמלי החג – 'אור', 'חושך', 'דמי חנוכה'. הרעיון הוא להאיר נושאים אלו, ליצור שיתופי פעולה, לעודד סקרנות ולברר מסורות הנהוגות במושב ובמשפחה. זהו דף ראשון מתוך שלושת דפי ההפעלה לחנוכה. הדפים כוללים חידות, הפעלות ותכנים הקשורים לחנוכה בדרכים לא שגרתיות ומיועדים לילדים בגילאי בית ספר יסודי. מומלץ לחלק או לשלוח בכל פעם דף אחד ולהזמין את הילדים לחקור ולהתנסות.

מהלך הפעילות:
הכנה:

כפעולה מקדימה יש לוודא מראש מהן הדרכים הטובות ביותר להפצת הדפים לכלל ילדי המושב )מייל, ווטסאפ, תאי דואר, חלוקה ידנית במזכירות), ולתכנן את מועד הפעילות. כמו כן כדאי לערב את המד"ב בהובלת הפעילות ובעידוד שיתופי פעולה וחיבור כלל הילדים. בסיום הפעילות מומלץ למצוא דרכים לפרסום התוצרים והמחשבות של הילדים בקרב כלל חברי המושב. תוכלו כמובן להוסיף פעילויות נוספות כראות עיניכם.

חנוכה נקרא גם 'חג האוּרים' ואנו מרבים לדבר על האור בחג. היום אנחנו מזמינים אתכם לצאת למסע בעקבות האור – לא אור נרות החנוכה אלא האור בעולם. נבדוק כיצד האור משפיע על החיים שלנו וכיצד אפשר להעביר אור טבעי כדי שיאיר בחושך. אתם מוזמנים לצעוד בעקבות ההנחיות בדף, להסתקרן, לשאול שאלות ולחפש עוד מידע שמעניין אתכם.

 

כמה עובדות על האור שמאיר עלינו אור!

בשבילנו זה דבר כל כך ברור ומובן מאליו: אנו נהנים מאור השמש, מאור החשמל בבית וברחובות, ולפעמים גם מאור הנרות. אבל בעבר, ואפילו במקומות מסוימים בימינו, האור לא היה דבר מובן מאליו ובני האדם בילו שעות רבות בחשכה.

 

משימה

נסו למצוא אדם מבוגר – סבא או סבתא או אחד מחברי המושב הוותיקים – שיספר לכם איזה אור היה לו בילדותו. אם לא היה לו חשמל, שאלו אותו כיצד הסתדרו אז ומה עשו בערבים? את הסיפור כתבו ושלחו בקבוצות המושב. אם לא מצאתם מי שיספר לכם,לחצו כאןוקראו על המצאת הנורה החשמלית. נסו לחשוב, אילו קשיים היו לאנשים לפני המצאת הנורה הביתית? כיצד דבר זה השפיע על חייהם?

 

אור השמש
אפילו אור השמש אינו ברור מאליו. בחורף הימים מתקצרים ויש פחות שעות אור ויותר שעות חושך. באזורי הקוטב הצפוני והדרומי יש מקומות שבהם בחורף השמש מאירה פחות משש שעות ביום!!! לעומת זאת, בקיץ יש לילות שבהם השמש לא שוקעת… תופעה זו נקראת "שמש חצות" מדוע זה קורה?
לחצו כאן וגלו

נסו לחשוב, מה הייתם עושים וכיצד הייתם מרגישים אם במשך כמה שבועות, היום שלכם היה בן שש שעות אור בלבד ושמונה-עשרה שעות של חושך! מה הייתם אוהבים יותר, את הלילות הארוכים או את הימים הארוכים?

 

משימה

ערכו משאל בין בני המשפחה, חברים במושב, שכנים או אנשים שפגשתם ברחובות המושב – כמה אנשים היו מעדיפים ימים ארוכים וכמה לילות ארוכים, ומדוע? את התוצאות שלחו בקבוצה במושב וכתבו מה דעתכם עליהן.

 

להעביר את האור!
הידעתם? באיטליה יש כפר שנמצא בתחתית ערוץ קניוני עמוק, ובשל גובה קירות הנחל, הבתים נמצאים במשך רוב שעות היום בצל. זה בוודאי נחמד בימי הקיץ החמים, אבל לא נחמד כלל בחורף ולאורך רוב ימות השנה. הפתרון נמצא בעזרת מראות גדולות שהוצבו על ראשי המצוקים.
איך זה עוזר?
הנה תמונה שצולמה ליד היישוב 'אשלים' בנגב, והיא מדגימה היטב כיצד עובדות המראות, ומסנוורת אפילו בתמונה –לחצו כאן

 

אז מה בעצם אנחנו רואים? האור החזק נוצר משדה מראות. כל מראה קולטת את אור השמש ומחזירה אותה לנקודה אחת משותפת בראש המגדל, כך שכל הקרניים מוחזרות לאותה נקודה ומפיצות יחד אור בוהק.

 

משימה קבוצתית:

מומלץ לבצע משימה זו עם כמה שותפים כדי להצליח להעביר את האור. (ככל שיהיו לכם יותר שותפים למשימה ויותר מראות, כך תוכלו להעביר רחוק יותר את האור).

 1. אספו מראות רבות ככל שתוכלו.
 2. בחרו מקום חשוך יחסית.
 3. מצאו מקור אור (שמש, מנורה), המרוחק מעט מהמקום החשוך.
 4. כוונו את המראות כך שהאור יעבור לאזור החשוך ויאיר אותו. ייתכן שתצטרכו להעביר את האור ממראה למראה, וליצור 'שביל' של מראות ממקור האור אל האזור החשוך.
 5. צלמו את שביל המראות בסרטון קצר ושלחו לקבוצה.

להעביר את האור שבלב

ראיתם פעם מישהו ממש שמח? נכון שהעיניים שלו היו מוצפות באור? השמחה, האור הפנימי, משתקף בעיניים. בואו ננסה להעביר כעת את האור שבלב. בדומה לשביל המראות, ננסה להעביר אור מאנשים שמחים לאנשים שאולי זקוקים ליותר שמחה בחייהם – אנשים מבוגרים, בודדים, חולים וכדומה. חשבו איך תוכלו לעשות זאת. חשבו על אנשים בסביבתכם – בני משפחה, שכנים, חברים, ותיקי המושב וכדומה – שהייתם רוצים להעביר אליהם אור. מה יכול להאיר את חייהם וכיצד?

 

הנה כמה רעיונות אפשריים, פשוטים ומאירים:

 1. להתקשר לסבא או סבתא ואולי ללכת לבקר אותם.
 2. להזמין חבר שאף פעם לא הזמנתם.
 3. להציע להורים לבצע במקומם משימה שהם לא כל כך אוהבים לעשות (לכסח את הדשא…להאכיל את החיות, לנקות).
 4. לעשות משהו שאף פעם לא עשיתם…זה ישמח אתכם וזה הרבה אור!!
 5. להגיד למישהו (אבא או אמא למשל) שאתם אוהבים אותו…
 6. היזהרו לא להסתנוור מכמות האור שתהיה להם בעיניים…:) אתם מוזמנים לצלם את 'האור' שתדליקו, את השמחה שתיצרו (כמובן אחרי שתבקשו רשות מהמצולם) ולשתף את חברי הקבוצה.