מאמרים וכתבות שלנו

מהפכה של שמחה – הקהילה שלי

מהפכה של שמחה – הקהילה שלי

מאת: חגית ברטוב   |   09/03/2020

רציונל:

"ליהודים הייתה אורה ושמחה!"

בתורה, החג המזוהה ביותר עם השמחה הוא דווקא חג הסוכות, שבו מופיע שלוש פעמים הציווי לשמוח: וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ… וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ' (דברים פרק טז, פס' יד-טו).

אבל מאז שפורים הצטרף למעגל השנה היהודי, הוא כבש ללא ספק את המקום הראשון בתחרות החג השמח ביותר: בשירים, בתחפושות מצחיקות ועוד.

פעילות זו היא הזמנה למשפחה לחקור ולחוות יחד את השמחה. הרעיון הוא להגביר את השמחה בקרב המשפחה והמושב, תוך יצירת שיתופי פעולה, עידוד הסקרנות ובירור על אירועי שמחה במדינה, במושב ובמשפחה.

הרעיון הוא שכל משפחה תקבל לביתה, בדואר המושב או האלקטרוני, את 'דפי השמחה', שיהיו מצע למפגש משפחתי שיעסוק בשמחה במעגל המשפחה ובמעגל הקהילה והמדינה.

מומלץ לחלק את דפי הפעילות בהפרש של יום או יומיים וכך להעמיק ולהרחיב את השמחה. אפשר כמובן לבחור לחלק רק פעילות אחת. העיקר שנמשיך להגביר את השמחה.

קהל יעד: משפחה
מיקום הפעילות: בבית

 

 

 

מהלך הפעילות: פעילות 2 – מעגל הקהילה שלי , המושב והמדינה

בפעילות זו נבקש ללמוד ולהכיר אירועים משמחים במושב ובמדינה. את הפעילות המשפחתית יש להכין מראש, עדיף על ידי מבוגר אך אפשר גם לתת למישהו מבני הנוער להכין.

הכנה לפני הפעילות המשפחתית:

  1. חשבו על כמה אירועים משמחים הקשורים למדינה או למושב (או לשניהם), הכרזת המדינה, גביע אירופה בכדורסל, זכייה באירוויזיון, הקמת המושב, הצטרפות המשפחה למושב, וכדומה.
  2. חפשו תמונות המספרות את הסיפור ודאגו ללמוד את הפרטים על-אודות האירוע (מה בדיוק היה, מי היו מעורבים, מה הייתה השנה, למה זה היה משמח). אם אינכם מוצאים תמונות או אין ביכולתכם להדפיס, ניתן גם לנסות ולצייר את האירוע. למשל הקמת המושב – ניתן לצייר בתים ולפניהם סרט גדול ומספריים חותכות (בדומה לאירוע השקה).
  3. הכינו כרטיסיות עם תמונות וכרטיסיות נפרדות המציינות את השנה שבה התרחש כל אחד מהאירועים.

 

הפעילות:

נפזר על השולחן, או על רצפת הסלון, את התמונות והתאריכים, ועל בני ובנות המשפחה לזהות את האירוע ולחבר לו את השנה המתאימה. אל תתביישו להיעזר באינטרנט, בוודאי תוכלו ללמוד עוד כמה פרטים על האירוע.

בקשו מכל אחד מהמשתתפים לחשוב מהו האירוע המשמח ביותר עבורו/ה ומדוע.

 

ונסיים בסבב בדיחות משמח ומבדח!

ממש מצחיק!

הידעתם שלפני מאה ועשרים שנה…כשהעם היהודי התחיל להגיע לארץ מקהילות שונות…היו לו הרבה דברים משותפים וגם הרבה דברים שונים…שפות שונות, לבוש שונה, קצת מנהגים שונים?
אחת הדרכים ליצור תרבות משותפת הייתה דרך… בדיחות.
אלתר דרויאנוב החליט לאסוף בדיחות יהודיות מכל התפוצות…ומה התברר? שבין הקהילות השונות יש הרבה בדיחות דומות…
את הבדיחות הוא הוציא בספר בשם ספר הבדיחה והחידוד – אוסף בדיחות יהודיות מהתפוצות.

 

כל אחד מבני ובנות המשפחה מוזמן לספר בדיחה ברוח חג הפורים! על תחפושות, על רעשנים, על אוזני המן ועל כל מה שפורימי בעיניכם.

 

שיהיה חג פורים שמח

 

הכנה וציוד נדרש

בחירת אירועים, הדפסת תמונות,  וכתיבה על פתקים את תאריכי האירועים.