מאמרים וכתבות שלנו

מהפכה של שמחה  – פעילות משפחתית להגדלת השמחה

מהפכה של שמחה – פעילות משפחתית להגדלת השמחה

מאת: חגית ברטוב   |   09/03/2020

רציונל:

"ליהודים הייתה אורה ושמחה!"

בתורה, החג המזוהה ביותר עם השמחה הוא דווקא חג הסוכות, שבו מופיע שלוש פעמים הציווי לשמוח: וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ… וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ' (דברים פרק טז, פס' יד-טו). אבל מאז שפורים הצטרף למעגל השנה היהודי, הוא כבש ללא ספק את המקום הראשון בתחרות החג השמח ביותר: בשירים, בתחפושות מצחיקות ועוד.

פעילות זו היא הזמנה למשפחה לחקור ולחוות יחד את השמחה. הרעיון הוא להגביר את השמחה בקרב המשפחה והמושב, תוך יצירת שיתופי פעולה, עידוד הסקרנות ובירור על אירועי שמחה במדינה, במושב ובמשפחה.

הרעיון הוא שכל משפחה תקבל לביתה, בדואר המושב או האלקטרוני, את 'דפי השמחה', שיהיו מצע למפגש משפחתי שיעסוק בשמחה במעגל המשפחה ובמעגל הקהילה והמדינה.

מומלץ לחלק את דפי הפעילות בהפרש של יום או יומיים וכך להעמיק ולהרחיב את השמחה. אפשר כמובן לבחור לחלק רק פעילות אחת. העיקר שנמשיך להגביר את השמחה .

קהל יעד: משפחה

מיקום הפעילות: בבית

 

 

 

 

מהלך הפעילות:

פעילות 1 –  'ערב שמחה משפחתית'

  1. פתיחה של שמחה – נשב כל המשפחה יחדיו ונערוך סבב בו כל אחד ואחת יספר משהו משמח שקרה לו היום/השבוע.
  2. שירים משמחים – כל משתתף בתורו יבחר שיר שמשמח אותו וינסה להעביר אותו בפנטומימה למשפחתו, כאשר עליהם לנסות ולנחש, בתוך דקה, מהו השיר (כמובן שניתן למתוח את הזמנים במידת הצורך.. ציון הזמנים רק מסייע להתלהבות והתגייסות למשימה, וכמובן אפשר לבצע את המשימה בזוגות, לטובת הילדים הצעירים).
  3. אירועים משפחתיים משמחים – נבקש מכל אחד ואחת מבני המשפחה לבחור אירוע משפחתי משמח במיוחד ולא לגלות על כך. על המשפחה לנסות ולגלות, באמצעות שאילת שאלות, מהו אותו אירוע משמח (אפשר להגביל ל-21 שאלות ו-3 ניחושים, אפשר כמובן גם להיות גמישים יותר בכללים… תלוי בגיל הילדים..).
  4. נסיים את הערב בהסבר על משחק שילווה השבוע את המשפחה: 'להפיץ שמחה בבית' – אז איך מפיצים שמחה בבית? ממש בקלותJ נסביר לחברי המשפחה את כללי המשחק: בשבוע הקרוב נגביר את השמחה בביתנו. כל אחד מבני ובנות המשפחה יכתוב במשך השבוע על גבי פתקים, דברים משמחים עבור כל אחת ואחת מבני ומבנות המשפחה ויניח/ידביק/ יתלה במקומות מפתיעים ומשמחים! (לדוגמה: על המקרר, על השידה ליד המיטה, על המראה בחדר ועוד).

*ניתן כמובן לקיים פעילות זו גם במשך פחות משבוע.

*ילדים שאינם יודעים קרוא וכתוב יכולים לצייר.