מאמרים וכתבות שלנו

מחשבות על קהילה בשלהי הקורונה (וגם כמה רעיונות לפעילויות)

מחשבות על קהילה בשלהי הקורונה (וגם כמה רעיונות לפעילויות)

מאת: חגית ברטוב   |   20/05/2020

השבוע התקיים מפגש של פעילי קהילה בוגרי חממות שריגים, לשיחה על קהילה וקהילתיות בימי הקורונה.

לצד הקשיים והחששות שאפיינו את התקופה, תארו המשתתפים כיצד השבועות הללו הביאו לפריחה נפלאה של חיי הקהילה; הדאגה לקבוצות שונות בתוך הקהילה (בני נוער שנכנסו לבידוד, מבוגרים, חיילים שלא יצאו הביתה ועוד), ההתארגנויות הספונטניות לקניות משותפות ולתמיכה בעסקים מקומיים, חלוקת פרחים, הפתעות לילדים חלות ועוגות תוצרת בית, שיירות שמחה בין החצרות, הרחבת של מעגלי המתנדבים והפעילים בקהילה ועוד.

או כפי שהגדירה זאת אחת המשתתפות: 'אנשים פשוט אמרו שלום אחד לשני – מדהים! היה זמן להסתכל אל אנשים שעברתי לידם.'

הבנו כי הערבות ההדדית הקהילתית היא חלק משמעותי מהזהות של אנשי המושבים, וגם אם ביום יום היא אינה באה לידי ביטוי, הרי שימי הקורונה חשפו עד כמה היא עומדת בתשתית האישית והקהילתית.

במפגש ניסינו לחשוב כיצד לשמר את גאוות היחידה והלכידות הנפלאה שצמחה, הצבענו על כל שכרגע אנחנו במצב ביניים וצריכים להמשיך ולהיות יצירתיים כדי לחזק את החיבורים הקהילתיים למרות שעדיין אי אפשר להתכנס התכנסות מלאה, וכי שווה לבחון כיצד להמשיך ולהשתמש בדרכי הפעולה שהשתמשנו בהם בתקופת הקורונה, כדי להמשיך ולחזק את הקהילה.

לפניכם מקבל של רעיונות ומחשבות שעלו, מתוך דברים שכבר מתוכננים במושבים ומתוך רעיונות שעלו במפגש. הרבה מהרעיונות מכוונים לחג שבועות המתקרב, אבל אפשר להשתמש בדרכי הפעולה ולשזור לתוכם תכנים נוספים.

שומרים על רוח הקהילה – במחשבה כיצד לשמר את הרוח הקהילתית המיוחדת של ימי הקורונה עלה הרעיון ליצור שאלון דרך אפליקציית mentimeter או קהוט , שישלח לכלל התושבים בווטסאפ, אחת לשבוע או כמה ימים ובו שאלות כמו:

  • מהו הדבר המצחיק ביותר שקרה לכם בימי הקורונה?
  • מהו הדבר המרגש ביותר שקרה בימי הקורונה?
  • למי הייתם רוצים להודות על התקופה?
  • מה הייתם רוצים לשמר בחיי הקהילה מתקופת הקורונה?
  • ועוד

את התוצאות כדאי לפרסם לכלל המושב ולהשתמש בהם שוב בחגיגות ראש השנה, בשנה הבאה ועוד, כדי לשקף לקהילה את החוויה המיוחדת שעברה, וכך לעודד את כלל התושבים לשמר חלק מהרוח המיוחדת של התקופה, ואולי לייסד מסורות חדשות בהם ליום אחד מניחים את הטלפונים בצד ומחייכים לשכנים העוברים בכביש.

'זהה את האתר'  – משחק קהילתי בו כל התושבים מוזמנים לזהות כמה שיותר מהר מקומות בתוך המושב, המשתתפים מקבלים תמונות ועליהם לזהות היכן הם במושב, ולבחור את התשובה הנכונה מתוך האפשרויות המוצעות. התחרות יכולה להיות נושאת פרסים, ומומלץ שהפרס יהיה מתוך התוצרת של אחד העסקים המקומיים. המשחק מתאים לחגים, שבתות או לחופש הגדול.
בשבועות אפשר לבחור 'אתרים' חקלאיים יותר, או כאלה הקשורים לחסד או לתורה.

ביכורים של ביקורים – איסור ההתקהלות שעדיין תקף, מונע את האפשרות לקיים אירוע שבועות גדול, אבל אפשר בהחלט לקיים 'ביכורים של ביקורים' – מפגשים של קבוצות קטנות בבתים, בחצרות או בסדנאות של אנשי המושב. מה עושים?
מוצאים אנשים עם סיפור מעניין מבין אנשי המושב: ותיקים עם סיפור עליה או התחלה, חקלאים מיוחדים, אומנים, מורים, אנשי חסד וכל מי שיכול לשתף אחרים בחלק מעולמו. ה'ביקורים' מתקיימים בזמן שהוגדר מראש ובהרשמה מראש במספר מוגבל תוך שמירה על כללי הריחוק והזהירות, זו הזדמנות להכיר את ה'הון האנושי' של המושב אך גם להכיר שכנים שיגיעו גם הם לביקור. אפשר כמובן לקיים יותר מסבב אחד וחשוב מכל – לא לשכוח לתעד ולשתף את כלל הקהילה בחווית המפגש, בתוצרים ובסיפורים.

תיקון חצרות – בשבועות נוהגים לקיים 'תיקון שבועות'  – לימוד משותף על נושאים שונים הקשורים לחג. רעיון זה מציע לקיים במקביל כמה קבוצות של לימוד בכמה חצרות או בתים (כמובן בהתאם למספר המותר), כאשר בכל קבוצה מישהו מאנשי המושב מלמד משהו מעולמו: שיעור תנ"ך על מגילת רות, שיעור על האומנות בעקבות מגילת רות, שיחה על חסד ודאגה לזר או לגר בחברה הישראלית או במקורות, שיתוף של דבר מה חדש שמישהו מאנשי המושב עשה לאחרונה ועוד ועוד. הרעיון הוא להתכנס יחד, לדבר וללמוד ולהתחבר גם סביב שיחות תוכן עמוקות.  הקבוצות מתקיימות במקביל בליל שבועות (השנה אפשר גם בשישי בערב, מוצאי שבועות).

טנא גמד ענק – את רעיון 'גמד ענק' אפשר לייבא גם לשבועות, ולהזמין משפחות להכין 'טנא' למשפחה שעולה בגורל. זו הזדמנות להכיר משפחות חדשות, לשמח משפחה אחד וגם לחלוק איתה חלק מהאוצרות המשפחתיים – גידולים חקלאיים או כאלה שצומחים בחצר, מאפים מיוחדים, יצירות ועוד.
אנחנו ממליצים לשלב בטנא גם טנא רוחני – תרבותי ולבקש מכל משפחה להוסיף טקסט מיוחד, המלצה לספר/סרט/משחק או אפילו מתכון משפחתי אהוב וכך לשתף גם בעולם התרבותי – רוחני.
הטנא יכול להיות מבוסס על מיחזור או כל רעיון אחר שיחזק את הקשרים בין המשפחות ואת הערכים המשותפים של הקהילה.

טנא מקומי – לקראת שבועות אפשר להזמין משפחות לרכוש 'טנא מקומי' המבוסס על תוצרת של אנשי המושב – פירות, ירקות, שמן זית, פרחים, צמחי תבלין, מאפים ועוד.
הרעיון הוא לעודד את אנשי המושב להמשיך ולתמוך בעסקים המקומיים, על ידי רכישה של הטנא (במידת האפשר ניתן לסבסד על ידי הוועד). כל משפחה שתצטרף תקבל טנא (אחיד או משתנה בהתאם למלאי ולהחלטה) עם תוצרת מקומית. ההכנות והארגון של כל החגיגה יאפשרו גם הם מפגש בין אנשים או בני נוער ושוב – חיזוק הגאווה המקומית.

ביכורים לילדים – הכנת  'טנא' עם שוקו והפתעה מתוקה לכל ילד וצירוף של  דף בינגו עם תמונות מסמלי החג. במהלך החג מתקיים משחק משותף בזום והזוכים מקבלים פרס – כמובן מתוצרת המושב.

חגיגה שכונתית  או טקס נודד– אפשר לקיים טקס או חגיגה שכונתית המותאמת למספר המותר להתכנסות, כאשר כל שכונה מתכנסת בשעה המיועדת לה, מקיימת טקס קצר (אפשר ליצור טקס מושבי ומבצעי הטקס יעברו משכונה לשכונה) ורוקדת יחד. אפשר לשלב ריקוד אותו צריך ללמוד ולבצע יחד או הכנה של ברכה לשכונה הבאה ועוד. ושוב – לא לשכוח לתעד ולהעביר הלאה.

 

מובן כי כל הרעיונות הללו טובים בהחלט לשבועות אך גם לחגים אחרים ואפילו לימי החול, כשהם שמים במרכז את החיבור והמפגש ותחושת השייכות של כול אנשי המושב.

אנחנו מקווים שנחזור כולנו לשגרה בקרוב, וגם נצליח לשמר את הלכידות והערבות שאפיינו את התקופה המורכבת הזאת.

רעיונות נוספים ותמונות של חגיגות שבועות  – יתקבלו בברכה. תודה לכל המשתתפים